No POO method-3weeks

Krásný den přátelé!

Dnes bych se ráda zmínila o mé no POO metodě. Už jsou to zhruba 3 týdny, kdy si umývám vlasy bez šampónu. Na internetu jsem si o téhle metodě přečetla úplně vše. Asi každý z vás ví, že na každého působí něco jiného. Jedna slečna měla po pár měsících ohromné množství lup a proto s touto metodou přestala. Hodně žen, které mají jemné vlasy, tvrdily, že se po no POO metodě nedalo s vlásky pracovat.

Silikony zbavují pokožku jejího ochráného pláště. Naše pokožka, jak je známo, tvoří maz. Vlasy u kořínku se nám tedy nejrychleji mastí. Aby pokožka nebyla požkozená, tvoří si základní vrstvu. Jenže šampóny plné silikonů zbavují vlasy mazu, ale i toho nám prospěšného. Je tedy jasné, že čím více si budeme vlasy bydlit šampónem se silikony, tím více se nám budou mastit.Co vlastně no POO metoda je? Je to metoda no shampoo, tedy mytí vlásků bez šampónu. Základem je využít čistě přírodních alternativ. Například výluhy, mouka, soda,.. apod. V dnešním světě, kdy na každém koutě supermarketu nalezte všechny druhy "profesionálních" šampónu si člověk ani pořádně nedokáže vybrat. Pravdou je, že právě v těchto laciných komerčních šampónech je velké množství silikonů. Silikony jsou kapaliny, které vám zajistí vlasy lesklé a hebké. Tvoří jakýsi film, který potáhne vlasy a vymývá se postupně. Většina jich je nerozpustných ve vodě, což znamená, že ho pěkně smýváváme a splachujeme do odpadu. Néjen, že je to nešetrné k přírodě, ale také k naší pokožce.

I ze své vlastní pohodlnosti je mi jasné, že přejít na přírodní šampón není levná záležitost a hlavně je to nekomfortní. Umýt si vlasy šampónem a po vysušení, či fénovaní je mít krásně hebké, bez jediné známky mastnoty, je prostě pro některé ženy základ. Když si ale uvědomíme i druhou stránku mince, o které spousty žen ani neví, je možnost své vlásky ochránit. Avšak po užívání přírodních šampónu, nebo čistě vody, se vlasy nefénují. Měli by se nechat vyschnout samovolně.

Přírodní šampóny, nebo šampóny bez silikonů a dalších ultra chemických látek, zbavují jen přebytečného mazu a špíny z vlasů. Jenže mnohdy i to někdy nestačí. Je třeba zahájit regeneraci. Já osobně jsem si vybrala no POO metodu z důvodu regenerace. Měla jsem vlasy strašně objemné a neustále zacuchané. Vlasy se mi lámaly a byly totálně vysušené u konečků a u hlavy naprosoto mastné.

Pokud chcete vrátit stav ochraného filtru pokožky do stavu, kdy je to pro vaše vlasy prospěšné, určitě tuto metodu doporučuji. Každopádně mým cílem je, vypustit všechny šampóny. Zda se mi tohoto cíle podaří dosáhnout, netuším. 

Vlasy si zatím umývám heřmánkovým výluhem. (Recept na výluh podle Ív):

 Uvařím si do malého hrnce vodu přihodím dva sáčky heřmánkového čaje (pokud máte přímo sušený či čerstvý heřmáněk, tím lépe), přihodím pár lístku máty a meduňky a nechám luhovat 10-15min. Vezmu si hrneček na polévaní vlasů a jeden celý citrón. Vlasy si předkloním do vany a z vrchu polévám hrnečkem a jemně vmasirovávám do celé pokožky. Následně vymačkám celý citrón a také poleju vlásky. Nejen že tyto přísady vlasy zesvětlí a nádherně voní, ale umyjí. Pak opláchnu vlažnou vodou (někdy si vlasy sepnu do drdolu a nechám 15min působit). 

Vlasy si tímto způsobem zatím umývám 2x týdně, protože jsem ve stavu, kdy mám nadbytek mazu. Než se vlasy dají do pořádku, je třeba trpělivosti. Může to trvat i 2-3měsíce. Zatím mám za sebou 3 týdny a vlasy jsou po umytí viditelně mastné. Každopádně se to co umytí zlepšuje. Nemám žadné lupy a vlasy jsou heboučké a vubec se nezacuchávají. Někdy si do konečků vtírám kokosový olej.

Tady jsou zatím mé dočasné postupy.. (1den, 2týdny, 3týdny)

Zatím jsem naprosto spokojená.. Ikdyž toto mytí vlasu zabere tak 15minut, stojí mi to za to! Na internetu se dále dočtete o různých dalších alternativách, ale mě nejvíce vyhovuje výluh. Heřmánek miluji a vlasy voní krásnou bilinkovou vůni. Mouka mě odradila hned co jsem si o ni přečetla, hůře se vymývá a soda mi přišla až moc drastická. Pokud máte i vy zkušenosti, ráda uvítám. A těším se v dalším článku na další pokroky.

Mějte se krásně. Vaše Ív.